Több mint félezer madár pusztult el áramütés miatt Magyarországon

Elkészült az áramütött madarak éves összesített hatósági bejelentése. Az Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesülethez (MME) 2020 január óta több mint 400 bejelentés érkezett mintegy félezer elhullott állatról, amelyek áramütés következményében pusztultak el, ezért a szervezet kérvényezi az üzemeltető áramszolgáltatóknál a veszélyes vezetékszakaszok madárbaráttá alakítását.

Az MME 2018 óta a lakosságot is bevonva gyűjti az erre a célra kidolgozott elektronikus űrlapon keresztül az áramütéses eseteket, amelyekben madarak pusztultak el – olvasható a szervezet csütörtöki közleményében.
A felhívásra 439 bejelentés érkezett 522 elhullott állatról, amely alapján az MME bejelentést tett a területileg illetékes természetvédelmi hatóságoknál és üzemeltető áramszolgáltatóknál a 146 jelentős madárpusztulást vagy fokozottan védett faj elhullását okozó vezetékszakasz madárbaráttá alakítására –  áll a közleményben.
A 72 lakossági és 367 nemzeti parki és civil szakembertől származó bejelentés 41 beazonosított madár- és 2 emlősfaj, valamint további 9 nem meghatározható madár adatát tartalmazta, amelyek közül 501 állat áramütés, 21 pedig vezetéknek ütközés következtében pusztult el.
Az elpusztult madarak közül 11 a fokozottan védett kategóriába tartozik: 160 fehér gólya, 6 szalakóta, 3-3 parlagi sas és gyöngybagoly, 2 túzok, 1-1 fekete gólya, halászsas, rétisas, kígyászölyv, vándorsólyom és kuvik is balesetet szenvedett az elmúlt időszakban.
Az esetek mintegy 54 százalékát három madárfaj, a fehér gólya, az egerészölyv és a vörös vércse adja, amely ezeknél a fajoknál már felveti az állományszintű pusztítás mértékét.
A balesetet szenvedett madarak között egy jeladós túzok, szlovák, osztrák, német, szlovén és lengyel gyűrűs fehér gólyák, cseh gyűrűs vörös vércsék is voltak, ez Magyarország nemzetközi felelősségét is jelzi – hívják fel a figyelmet a természetvédők.