A novemberig rendelkezésre álló adatok alapján az államadósság-mutató idei évre tervezett értéke tartható, így az Alaptörvény által meghatározott adósság-szabály is teljesíthető; kockázatok ugyanakkor megfigyelhetők – mutatott rá az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elemzésében, amelyről szerdán tájékoztatta az MTI-t.
Az idei év első három negyedévében a gazdaság növekedési pályán mozgott, amely kedvező hatást gyakorolt az államadósság-mutató alakulására – jegyezték meg.
Az összefoglalóban felhívták a figyelmet arra, hogy a hiánycél tarthatósága érdekében a kormányzat a költségvetési rezilienciát erősítő lépéseket tett. Ennek keretében 350 milliárd forint összértékű beruházás megvalósítása elmarad 2021-ben; az intézkedés egyúttal hozzájárul a beruházási piac túlfűtöttségének mérsékléséhez – szögezték le.
A központi költségvetés bevételei novemberig kedvező arányban teljesültek; mindez érvényes az általános forgalmi adóból, a személyi jövedelemadóból és a társasági adóból származó bevételekre. Ugyanakkor az államháztartás központi alrendszerének pénzforgalmi hiánya kedvezőtlenül alakult – összegezte az ÁSZ. Azt is hozzátette: a deficitre kedvezőtlenül hatott, hogy a központi költségvetésnek a tervezettnél nagyobb összegű uniós kiadást kellett megelőlegeznie.
A számvevőszék elemzői rámutattak arra, hogy az elmúlt hónapokban felerősödtek a dinamikus gazdasági növekedést veszélyeztető kockázatok. E körbe tartozik a külső feltételek kedvezőtlen alakulása, a külkereskedelmi egyenleg romlása, az ipari termelés növekedésének lassulása, illetve a vírusjárvány ismételt felfutása.
A gazdasági növekedés biztosítása nem vezethet az egyensúlyi problémák felerősödéséhez – figyelmeztetett az ÁSZ legújabb elemzésében.