Fitch: Amerikának az idén is jelentős költségvetési kihívásokkal kell szembenéznie

Az Egyesült Államoknak az idén is jelentős költségvetési kihívásokkal kell szembenéznie az adósságlimittel és a kiadásokkal kapcsolatos krónikus belpolitikai nézeteltérések miatt – áll a Fitch Ratings kedden Londonban ismertetett éves előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő kiemeli tanulmányában, hogy karácsony előtt is csak az utolsó pillanatban sikerült elkerülni az amerikai kormányzat leállását egy átmeneti finanszírozási megállapodással.

A Fitch felidézi, hogy ezzel a megoldással március 14-ig biztosított az amerikai kormány működése.

A cég szerint a múltbeli tapasztalatok alapján az feltételezhető, hogy ezután megemelik vagy ismét felfüggesztik az államadósságlimitet, mielőtt eljön az X nap, vagyis az a nyárra várható időpont, amikor végképp kifogynak az amerikai kormány pénzügyi kötelezettségeinek teljesítéséhez szükséges források.

A hitelminősítő szerint ugyanis a krónikus szakpolitikai nézeteltérések és a csekély képviselőházi republikánus többség miatt kétséges, hogy március 14-ig sikerül elfogadtatni a további finanszírozáshoz szükséges megajánlási törvényeket, így várhatóan újból átmeneti finanszírozási megállapodásra lesz szükség a kormányzati leállás elkerülése végett.

A konszenzusos költségvetési folyamat hiánya miatt valószínűsíthető az is, hogy fontos ügyekben kell majd rögtönzött, eseti döntéseket hozni, és mindez ismét rávilágít az amerikai költségvetési politika minőségének évek óta tartó romlására – fogalmaz keddi tanulmányában a Fitch Ratings.

Ebben a környezetben a hitelminősítő azzal számol, hogy a hazai össztermékhez (GDP) mért szövetségi szintű amerikai államháztartási hiány az idén és jövőre is meghaladja a 7,5 százalékot, és ez 2026-ban 120 százalék fölé emeli a GDP-arányos amerikai államadósságrátát.

A Fitch hangsúlyozza, hogy

ez az adósságráta az Egyesült Államokhoz hasonlóan „AA” besorolási sávban nyilvántartott szuverén adósokra jellemző államadósságráták mediánjának több mint a kétszerese.

A Fitch Ratings 2023 augusztusában vonta meg az Egyesült Államoktól a lehetséges legjobb, „AAA” államadós-besorolást, a jelenleg is érvényes „AA plusz”-ra rontva a minősítést.

A cég már akkor is azzal a várakozásával indokolta a döntést, hogy a következő években romlanak az amerikai államháztartási mutatók és nő az államadósságteher.

A Standard & Poor’s – a globális piacvezető hitelminősítők közül elsőként – már 2011-ben megvonta az Egyesült Államoktól az elit „AAA” osztályzatot, és jelenleg szintén egy fokozattal alacsonyabb, „AA plusz” besorolással tartja nyilván a hosszú futamidejű amerikai államadósságot.

A három globális hitelminősítő közül már csak a Moody’s Ratings tartja nyilván a lehetséges legjobb – e cég módszertanában „Aaa”-val jelölt – besorolással az amerikai államadósság-kötelezettségeket, de 2023 novembere óta a Moody’s is negatív kilátást tart érvényben a besorolásra.