A lengyel fővárosban a lakosok tízezrei emlékeztek meg a varsói felkelés 80. évfordulójáról

A lengyel főváros lakosainak tízezrei emlékeztek meg csütörtökön a varsói felkelés 80. évfordulójáról, az országszerte megtartott megemlékezések központi rendezvényein részt vettek vezető lengyel politikusok, valamint Frank Walter Steinmeier német elnök is.

Az 1944-es felkelés kitörésének órájában, az úgynevezett W-órában (délutáni 17 órakor) Varsóban, valamint országszerte is hagyományosan megszólaltak a szirénák és a templomi harangok, megállt a közlekedés, a járókelők is egyperces néma csenddel tisztelegtek az elesett felkelők és a németek által meggyilkolt városlakók emléke előtt.
A legnagyobb tömeg idén is Varsó egyik központi közlekedési pontjában, a Dmowski köröndön gyűlt össze, lengyel zászlókat lobogtattak, a W-órában jelzőfáklyákat gyújtottak meg, és elénekelték a nemzeti himnuszt.
Ugyanabban az időpontban – a felkelők iránti tiszteletadásként -, átrepült Varsó felett egy C-130 Herkules katonai személyszállító gép és négy F-16-os vadászgép. Lengyel zászlókat bontottak a Visztulán közlekedő hajók is.
Donald Tusk lengyel miniszterelnök egy csütörtök délelőtti rendezvényen bejelentette: kormánya 100 ezer zlotyval (9 millió forint) támogatja a Varsói Felkelés Múzeuma korszerűsítését.
Szintén csütörtök délelőtt Andrzej Duda lengyel elnök és a kétnapos varsói látogatását záró Frank Walter Steinmeier német elnök megkoszorúzták a főváros Wola nevű negyedében az ott elkövetett mészárlás áldozatainak emlékművét. A városrészben nem sokkal a felkelés kirobbanását követően SS-alakulatok mintegy 50 ezer civilt gyilkoltak le.
Andrzej Duda a beszédében jelképesnek és tiszteletre méltónak nevezte a német elnök magatartását, azt, hogy Steinmeier az emlékműnél „lehajtotta a fejét, és letérdelt az emlékkereszt előtt”.
A Duda és Steinmeier részvételével rendezett koszorúzás során tüntetők egy kisebb csoportja azt kiabálta németül: „háborús kártérítést akarunk”.
Steinmeier az évforduló előestéjén, szerdán elmondott varsói beszédében kijelentette: a német és a lengyel kormány „szoros párbeszédet folytat” a berlini Német-Lengyel Ház tervén, amely korábbi bejelentések szerint a második világháborús lengyel áldozatok emlékhelyeként épülne. „Folyamatban van több egyéb dolog is, a megszállás még élő áldozatai érdekében is” – tette hozzá.
Jaroslaw Kaczynski, a vezető lengyel ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) elnöke egy csütörtök délelőtti varsói megemlékezésen kijelentette: a felkelés emlékezetét a mai idők, vagyis a jóvátétel fényében is szemlélni kell. Ebből a szempontból nem biztos, hogy Steinmeier varsói látogatása „mégis nem volt-e túl korai” – jelentette ki Kaczynski. Aláhúzta: a lengyeleknek el kell nyerniük „azt, ami nemcsak erkölcsi, hanem anyagi szinten is nekik jár”.
A PiS kormánya korábban 6,2 ezer milliárd zlotyra (570 ezer milliárd forint) becsülte a Németország okozta háborús károkat.
A varsói felkelést 70 évvel ezelőtt, 1944. augusztus 1-jén robbantotta ki a Honi Hadsereg, a londoni lengyel emigráns kormány fegyveres szervezete. A szovjet Vörös Hadsereg nem sietett a német megszállás ellen felkelők segítségére, így a véres küzdelem 63 nap után elbukott.